نحوه انتخاب انواع واکی تاکی

نحوه انتخاب انواع واکی تاکی :
" منظور از رادیویی دو طرفه در این مقاله واکی تاکی است "
آیا می‌خواهید با دوستان اسکی یا پیاده روی خود در نقاط مختلف کوه یا  مسیرها در ارتباط باشید؟ رادیو‌‌‌‌های دو طرفه - خشن، سبک، کم حجم - برای  چنین کارهایی طراحی شده اند. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در تصمیم  گیری برای انتخاب مدل مناسب شما آورده شده است.
ویژگی‌‌‌‌های رادیویی دو طرفه

اندازه  و وزن: واحدها را بر اساس اندازه، شکل و وزن خریداری کنید، مخصوصاً اگر  استفاده مورد نظر شما کوله پشتی است. شما یک رادیوی سبک وزن می‌خواهید که  حجیم نباشد. اگر اسکی باز یا کوهنورد هستید، به دنبال شکل ارگونومیک باشید  تا بتوانید به راحتی آن را با دستکش استفاده کنید. مدلی را در نظر بگیرید  که طول آنتن مشابه طول بدنه واحد است. این حداکثر قدرت را در یک بسته کوچک  فراهم می‌کند.

کانال‌‌‌‌های  رادیویی دو طرفه: بیشتر رادیوها، به ویژه آنهایی که برای تفریح در فضای  باز استفاده می‌شوند، 22 کانال در دسترس دارند، یا در باند سرویس رادیو  خانواده (FRS) یا در باند سرویس رادیو عمومی موبایل (GMRS). برای کار با  رادیویی که از کانال‌‌‌‌های GMRS استفاده می‌کند، از FCC مجوز 10 ساله در  دسترس است.
توان و دامنه پوشش: بسیاری از رادیو‌‌‌‌های دو طرفه ادعا می‌کنند که در  شرایط مطلوب برد آنها تا 25 مایل است. شرایط دنیای واقعی معمولاً مطلوب  نیستند و در بیشتر شرایط، برد واقعی یک رادیو حدود 2 مایل یا کمتر خواهد  بود.
مدل‌‌‌‌های فقط FRS حداکثر نیم وات FRS را بیرون می‌کشند و حداکثر برد 5-6  مایل را به شما می‌دهند. اگرچه GMRS از نظر فنی حداکثر توان خروجی 50 وات  را (برای ایستگاه‌‌‌‌های پایه استفاده می‌شود) فراهم می‌کند، اما بیشتر  دستی‌‌‌‌های تفریحی 1 یا 2 وات را برای پایین نگه داشتن اندازه و وزن ارائه  می‌دهند. اینها معمولاً حداکثر برد بین 8-25 مایل دارند.
یکی از مزایای اصلی رادیو‌‌‌‌های با قدرت بالاتر (مدل‌‌‌‌های 1 یا 2 واتی)  توانایی آنها در پر کردن موارد رها شده از پوشش (به عنوان مثال در پشت تپه  ها یا ساختمان ها) است که اغلب در چشم دید کاربر رادیو اتفاق می‌افتد. قدرت  بالاتر تمایل به بهبود کیفیت کلی سیگنال دارد.
رادیو‌‌‌‌های با وات بالاتر از باتری بیشتری استفاده می‌کنند و گران ترند،  بنابراین استفاده خود را در نظر بگیرید و تصمیم بگیرید که آیا نیاز به برد  بیشتر از نیاز شما به باتری است. اگر هدف اصلی شما این است که به راحتی  خانواده خود را در مسیر دنبال کنید، یک مدل FRS با وات کم ممکن است کافی  باشد.
حریم خصوصی / کد‌‌‌‌های حذف کننده تداخل: در مناطق شلوغ، مانند پیست اسکی،  22 کانال می‌توانند به سرعت اشغال شوند. در نتیجه، بسیاری از رادیوها یک  سیستم اسکنر مداوم با زنگ مداوم (CTCSS) یا CDCSS (سیستم دیجیتالی مداوم  دیجیتال اسکولچ) را ارائه می‌دهند که به شما امکان می‌دهد با استفاده از  رمز‌‌‌‌های حفظ حریم خصوصی همچنان از یک کانال اصلی شلوغ استفاده کنید. به  جای تلاش برای برقراری ارتباط با یک دوست به سادگی با استفاده از کانال 5،  کد‌‌‌‌های حریم خصوصی به شما امکان می‌دهند با ترکیبی از کانال و کد ارتباط  برقرار کنید - به عنوان مثال کانال 5 و کد 3.
استفاده از "کدهای" CTCSS یا CDCSS می‌تواند میزان گفتگوی ناخواسته کانال  اصلی را که کاربر در غیر اینصورت می‌شنود به حداقل برساند (اما حذف  نمی‌کند).
مهم: "کد حریم خصوصی" ارتباط شما را خصوصی نمی‌کند. به همین دلیل است که  برخی از تولیدکنندگان به طور متناوب این ویژگی را کد "حذف تداخل" می‌نامند.
ویژگی‌‌‌‌های تماس و صفحه بندی: تن از پیش تنظیم شده "تماس" می‌تواند به  شما اجازه دهد قبل از شروع صحبت سایر اعضای حزب خود را به خود جلب کنید.  همچنین می‌توانید به جای ایجاد لحنی قابل شنیدن، برخی از مدل ها را برای  لرزش تنظیم کنید.

اسکن:  به شما امکان می‌دهد تا از طریق کانال ها گشت بزنید تا بتوانید یکی از  موارد استفاده شده توسط گروه خود را پیدا کنید. همچنین می‌توانید از این  ویژگی برای یافتن سریع کانال "خالی" برای استفاده گروه خود استفاده کنید.

Keypad  Lock: با این کار می‌توانید تنظیمات خود را قفل کنید تا از تغییر تصادفی  آنها در هنگام انجام فعالیت‌‌‌‌های بیرون جلوگیری کنید.

VOX:  هنگامی که در جهت رادیو صحبت می‌کنید، قابلیت فعال سازی صدا (یا "VOX") به  طور خودکار پخش را آغاز می‌کند، بنابراین به شما امکان می‌دهد آن را به  صورت هندزفری کار کنید. دوچرخه سواران و اسکی بازان کوهستانی این عملکرد را  مفید می‌دانند.
فیلتر نویز: این اجازه می‌دهد سیگنال‌‌‌‌های واضح تر و دامنه افزایش یابد.
رادیو آب و هوا: برای پیش بینی محلی و شرایط، به ایستگاه‌‌‌‌های باند آب و  هوایی NOAA ضربه بزنید. این یک ویژگی بسیار مفید برای هر کسی است، اما  می‌تواند برای ماجراجویان کشور‌‌‌‌های پس زمینه ضروری باشد.
هندزفری: جک‌‌‌‌های میکروفون، هدفون و ترکیب‌‌‌‌های میکروفون / هدفون امکان  کار با هندزفری را فراهم می‌کنند. این برای ورزش‌‌‌‌های فعال - اسکی،  کایاک، دوچرخه سواری - جایی که ممکن است نتوانید متوقف شوید و به تماس پاسخ  دهید ایده آل است.

رادیو  / GPS دسته کوچک موسیقی جاز: گرچه گران تر است، اما برخی از واحدها قابلیت  ورود به سیستم کامپوزیت همه در یک را ارائه می‌دهند. یک مزیت اصلی موقعیت  یابی نظیر به نظیر است که به شما امکان می‌دهد مختصات مکان خود را پخش کنید  تا در صفحه کاربران دیگر شما نمایش داده شوند.
پیامک / واحد GPS: این "رادیو‌‌‌‌های غیر سنتی" به شما اجازه صحبت و گوش  دادن نمی‌دهند، اما به شما امکان می‌دهد یک تلفن همراه را پیوند دهید و  پیام‌‌‌‌های متنی را با سایر کاربران که به همین روش تنظیم شده اند رد و  بدل کنید. آنها همچنین می‌توانند مکان GPS را انتقال دهند.
باتری‌‌‌‌های رادیویی دو طرفه: بیشتر رادیو‌‌‌‌های دو طرفه با باتری‌‌‌‌های  AA یا AAA کار می‌کنند و برای پذیرش باتری‌‌‌‌های یکبار مصرف قلیایی یا  باتری‌‌‌‌های قابل شارژ نیکل فلز هیدرید (NiMH) طراحی شده اند. برخی دیگر  با بسته‌‌‌‌های باتری قابل شارژ خود همراه هستند.
به طور کلی، هرچه میزان خروجی برق رادیو بیشتر باشد، باتری شما سریعتر خالی  می‌شود. پس از سپری شدن مدت زمان مشخصی بین پخش، به دنبال مدل هایی بگردید  که واحد را به حالت کم مصرف و باتری صرفه جویی کنند. یا یک شارژر خورشیدی  را در داخل زمینه باتری‌‌‌‌های قابل شارژ در نظر بگیرید.
نکاتی برای استفاده از رادیو‌‌‌‌های دو طرفه

درختان  و بوته‌‌‌‌های پراکنده بیشتر به سیگنال‌‌‌‌های رادیویی شفاف یا "شفاف"  هستند. بنابراین حتی در سرزمین‌‌‌‌های جنگلی یا تپه ای، رادیو‌‌‌‌های دو  طرفه به طور کلی در انتقال سیگنال‌‌‌‌های برد کوتاه کار منصفانه و خوبی  انجام می‌دهند. با این حال، عوامل مختلفی می‌توانند مانع عملکرد رادیویی دو  طرفه شوند:

    توپوگرافی (تپه ها، دره‌‌‌‌های عمیق، رگلین ها، تشکیلات بلند)
    آب و هوا (مانند ابر‌‌‌‌های ضخیم)
    تداخل الکترومغناطیسی (رعد و برق)
    انسداد (جنگل انبوه، سازه ها)
    سطوح بزرگ فلزی (در داخل خودرو، برد معمولاً کمتر از 1 مایل است)

برای  بهینه سازی دامنه، اطمینان حاصل کنید که بین دید شما و دیگر اپراتور  رادیویی به یک دید خوب رسیده اید. با افزایش ارتفاع موقعیت، توانایی خود را  در افزایش دامنه افزایش خواهید داد. دستیابی به یک نقطه بلند بالاتر از یک  منطقه مسطح در غیر این صورت می‌تواند یک مزیت بزرگ در بهینه سازی حداکثر  دامنه رادیو شما باشد.

بدن  انسان همچنین می‌تواند امواج رادیویی را مسدود کند. اگر یک رادیو را به  بخشی از بسته خود متصل کنید که به جای اینکه آن را روی کمربند خود دور  کنید، می‌توانید دریافت سیگنال‌‌‌‌های ورودی را افزایش دهید.
ملاحظات رادیویی دو طرفه دیگر

سازگاری:  هر رادیوی دو طرفه ای که با همان فرکانس (FRS یا GMRS) پخش می‌شود و از  کانال‌‌‌‌های مشابه پشتیبانی می‌کند، می‌تواند با هم کار کند. اگرچه به  خاطر داشته باشید که برای استفاده کامل از سایر ویژگی‌‌‌‌های رادیو خود، به  رادیوی دیگری با همان ویژگی ها نیاز خواهید داشت. بنابراین، خرید منطقی و  منطقی منطقی است. اگر علامت تجاری مشابه دوست خود را خریداری کنید اگر  قبلاً رادیو داشته باشید منطقی است.
منطقه استفاده: ایالات متحده آمریکا و کانادا: رادیو‌‌‌‌های دو طرفه ساخته  شده برای استفاده در ایالات متحده آمریکا معمولاً استفاده از خارج از  آمریکای شمالی قانونی نیستند. در سال 2005، فرکانس‌‌‌‌های مورد استفاده  برای رادیو‌‌‌‌های دو طرفه در ایالات متحده و کانادا همسو بودند، هر دو  مطابق با شرایط مشابه بودند. مکزیک به طور رسمی فقط کانال‌‌‌‌های FRS را  اختصاص می‌دهد. ممکن است کشور‌‌‌‌های دیگر از این فرکانس ها برای  کاربرد‌‌‌‌های پلیس، نظامی یا سایر موارد استفاده کنند.