بیسیم های غیر مجاز کدامند؟

بی سیم های غیر مجاز کدامند ؟

بی‌سیم هاي غیر مجاز بدون مجوز قانونی ساخته و یا از طریق  مختلف به صورت قاچاق وارد كشور و توزیع می‌گردد و فركانس كار این دستگاه‌ها  در بخشی از محدوده طیف است كه به بهره‌بردران مجاز واگذاری شده است علاوه  بر این به علت عدم تطبیق مشخصات دستگاه‌های بی‌سیم هاي  غیر مجاز استاندارد‌های این سازمان و اتحادیه جهانی مخابراتی، تأثیرات  مخربی بر فركانس‌های جانبی نیز دارد. با توجه به رشد روز افزون این نوع  دستگاه ها، سازندگان برای تأمین بستر انتقال رادیویی با آلوده نمودن  محدوده‌های دیگر فركانس به مرور كل طیف فركانس را كه از سرمایه‌ ملی است،  اشغال و غیر قابل استفاده می‌نماید. تبعات استفاده از بی‌سیم هاي  غیر مجاز را می‌توان به صورت ذیل خلاصه نمود:

   به علت هم فركانس بودن اكثر بی‌سیم غیر  مجاز با فركانس بهره‌بردارانی كه از این سازمان پروانه دریافت نموده‌اند،  مكالماتی كه توسط این دستگاه‌ها انجام می‌شود توسط گیر‌نده‌های  بهره‌برداران مجاز و دیگر بهره‌برداران غیر مجاز شنیده می‌شود. همچنین  بهره‌بردار غیر مجاز را شنود می‌نماید.

·        مكالمات بهره‌برداران غیر مجاز فاش می‌گردد.

·        امكان سوء استفاده از مكالمه بهره‌بردار مجاز فراهم می‌گردد.

·        امكان سرقت فراهم می‌شود.

·        تداخل ایجاد شده توسط بهره‌بردار غیر مجاز امكان برقراری ارتباط رادیویی را از بهره‌بردار مجاز سلب می‌نماید.

·        ارائه خدمات توسط  بهره‌بردار مجاز به علت عدم امكان استفاده از ارتباط رادیویی مختل می‌گردد.  (آثار مخرب در ارائه خدمات نیروی‌انتظامی، امنیتی، ارتباط بین هواپیمایی و  برج مراقبت،آتش نشانی و اورژانس)

به طور مثال در شرایط بحرانی مانند حوادث سیل، زلزله و یا ...  که معمولاً تلفن و یا شبکه موبایل قطع می گردد تنها راه ارتباطی استفاده از  دستگاه بی سیم می باشد.

یا با توجه به کاربرد ویژه بیسیم ها در خطوط هوایی حمل و نقل  در صورت مواجهه مشکل در سیستم ارتباطی بیسیم یک هواپیمای بویینگ 747 با 450  نفر مسافر و عدم توانایی خلبان در ارتباط بیسیم با برج مراقبت، میتوانید  عمق فاجعه را درک کنید؟؟ یا آمبولانسی که در حال شنیدن صدای بیسیم برای  اطلاع از ادرس محل ماموریت می باشد کافی است با پارازیت سایر بیسیم ها  مواجه شود تا دیر به محل حادثه برسد. تمام این ها و صد ها مثال دیگر کافی  است تا به حساسیت استفاده از بیسیم ها پی برد.

 

بی شک فرکانس رادیویی به عنوان یک ثروت عمومی شناخته می شود اما تقاضای روز افزون برای این منبع ایجاب می‌نماید كه طیف فركانس به‌صورت  موثر مورد استفاده قرار گیرد و فرآیندهای موثر مدیریت طیف به اجرا درآید.  به منظور استفاده بهینه و موثر از طیف فركانس به لحاظ فنی و اقتصادی به  عنوان یکی از منابع ملی، به‌كارگیری آن باید هم از طریق مقررات ملی و هم از  طریق مقررات بین‌المللی رادیو هماهنگ و قانونمند شود. توانایی هر كشور در  برخورداری كامل از مزایای طیف فركانس، قویاً بستگی به گسترش سرویسهای  رادیویی، ایجاد شرایط جهت افزایش رقابت در استفاده از طیف، فرصتهای برابر و  سهولت در واگذاری پروانه رادیویی استفاده از طیف فرکانس و مجوزهای  بکارگیری تجهیزات دارد، كه باعث تسهیل اقتصادی بیشتر و افزایش رشد درآمد  ناخالص ملی و دستیابی به حداکثر سود برای سرویس‌دهندگان و بهر‌ه‌برداران  میگردد. مدیریت ملی طیف فركانس متشكل است از ساختارها، روش‌ها و مقرراتی كه  به‌وسیله آنها، یك دولت استفاده از طیف فركانس رادیویی را در داخل مرزهای  جغرافیایی خود كنترل می‌كند. به موجب توافقات بین‌المللی، دولت‌ها در نحوه  استفاده از طیف فركانس، قابلیت انعطاف و آزادی عمل دارند. هر دولت باید  قوانین و تشكیلات خود را برای انجام وظایف مدیریت طیف بوجود آورد. به این  ترتیب كشورها در یك چارچوب بین‌المللی، با ایجاد مدیریت طیف به تدوین  سیاست‌ها و مقررات ملی و استفاده از استانداردها و فناوریهای جدید با تاکید  بر حداكثر انطباق بینالمللی می‌پردازند تا بتوانند باعث افزایش کارایی فنی  طیف فرکانس از نظر پارامترهای مختلف (زمان، حجم اطلاعات قابل انتقال،  اعتبار اطلاعات انتقال داده) شده و از تداخل جلوگیری نمایند.لذا بر اساس  شرح وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اساسنامه سازمان تنظیم مقررات  و ارتباطات رادیویی، مدیریت طیف فركانس در جمهوری اسلامی ایران به عهده  سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.

متاسفانه بسياري از افرادي كه اقدام به خريد بي سيم مي كنند نمي دانند كه اکثر بي سيم هاي موجود در بازار غير مجاز هستند مانند :موتورولا MT-777 ، كنوود 3207 يا كنوود 3107 ،موتورولا 5118 وبا ارگان هاي مربوطه دچار مشكلات فراواني مي شوند.

دستگاه بي سيم واكي تاكي مجاز ارایه شده توسط ماهان تل داراي  تأييديه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي بوده و تاكنون توانسته  بسياري از معضلات ارتباطي و مديريتي كاربران محترم را برطرف نمايد